Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

jednak to skomplikowane prace geodezyjne muszą być najbardziej precyzyjnie wykonywanie. Wszystko to sprawia, że do wykonywania takich prac wynajmowane są całe zespoły geodetów. Dobrze wykształceni geodeci są w stanie wykonywan

Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

Skomplikowane prace geodezyjne

Geodeci bardzo często wykonywają odpowiedzialne prace geodezyjne. Oczywiście wszystkie prace geodezyjne są bardzo ważne i muszą być precyzyjnie wykonywane, jednak to skomplikowane prace geodezyjne muszą być najbardziej precyzyjnie wykonywanie. Wszystko to sprawia, że do wykonywania takich prac wynajmowane są całe zespoły geodetów.

Dobrze wykształceni geodeci są w stanie wykonywania wszystkie zlecane im prace i przygotowywać nowe plany budowy domów czy dróg. Oczywiście lubią wykonywać tego rodzaju prace, ponieważ zwykle są one bardzo dobrze płatne, a jednocześnie bardzo ciekawe i pasjonujące. Zwłaszcza osoby, które już od kilku lat zajmują się wykonywaniem prac geodezyjnych doceniają fakt, że mogą wykonywać duże i poważne prace geodezyjne.


Prawidłowe wykonywanie pomiarów geodezyjnych

Wykonywanie pomiarów geodezyjnych musi się odbywać się obowiązujących powszechnie zasad. Daje to szansę na to, że takie pomiary zostaną naprawdę prawidłowo wykonane, a jednocześnie w pełni przydatne. W przeciwnym razie wykonywanie takich pomiarów może po prostu mijać się z celem. Natomiast prawidłowo wykonane pomiary są akceptowane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez różnego rodzaju firmy oraz instytucje państwowe.

Wszystko to sprawia, że geodeci muszą być stale otwarci na potrzebę wykonywania coraz to nowych pomiarów. Prawidłowo wykonane pomiary geodezyjne cechują się tym, że ich przeprowadzania jest zawsze bardzo dokładnie przygotowywane. Dobrzy geodeci wiedzą, jakie narzędzia geodezyjne powinni ze sobą zabrać w zależności od tego, na jakim terenie pracują.


Tachimetr - cytat z Wikipedii

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr



© 2019 http://inkubator.katowice.pl/