Inwertery

eryzuje się stałą zależnością U/f. Algorytmy sterowania skalarnego są dobierane w oparciu o zależności dotyczące stanu ustalonego. Najbardziej rozpowszechnione są układy sterowania skalarnego w których stabilizacja strumienia uzys

Inwertery Jeżeli szukasz przemiennika częstotliwości dla siebie lub Twojej firmy, koniecznie odwiedź tą stronę:

Czym jest sterowanie skalarne falowników?

Sterowanie skalarne falownika charakteryzuje się stałą zależnością U/f. Algorytmy sterowania skalarnego są dobierane w oparciu o zależności dotyczące stanu ustalonego. Najbardziej rozpowszechnione są układy sterowania skalarnego w których stabilizacja strumienia uzyskiwana jest na podstawie charakterystyk statycznych u/f = const. Nastawiane są tylko amplitudy i prędkości kątowe częstotliwości) wektorów przestrzennych napięć, prądów i strumieni skojarzonych silnika indukcyjnego. W tym przypadku występuje spadek mocy wraz ze spadkiem częstotliwości odzwierciedlonej w obrotach silnika. Prędkość mechaniczna oraz częstotliwość poślizgu nie są kontrolowane precyzyjnie i może to powodować przeciążenia silnika i falownika przez co doprowadzić do wygenerowania błędu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterowanie_skalarne


Definicja z Wikipedii - falownik:

Falownik (ang. power inverter, przetwornik mocy DC/AC) ? urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały (direct current, DC), którym jest zasilane, na prąd przemienny (ang. alternating current, AC) o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Jeśli w falowniku zastosuje się modulację szerokości impulsów (PWM), to równocześnie ze zmianą częstotliwości można regulować wartość skuteczną napięcia wyjściowego.
Dawniej stosowane były falowniki tyrystorowe. Obecne w sprzedaży współczesne falowniki to złożone urządzenia sterowane zaawansowanymi procesorami sygnałowymi, kontrolujące szereg parametrów zasilanego silnika. Budowane są przy wykorzystaniu tranzystorów IGBT lub rzadziej, w przypadku niższego napięcia zasilania tranzystorów polowych.

W zależności od rodzaju źródła zasilania falownika wyróżnia się:

falowniki napięcia ? zasilane ze źródła napięciowego ? na wejściu falownika jest kondensator, ew. bateria kondensatorów o dużej pojemności,
falowniki prądu ? zasilane ze źródła prądowego ? na wejściu falownika prądu jest dławik.
Podział ze względu na zasilanie przemienników częstotliwości (?falowników?): to są przetwornice częstotliwości tj. AC/AC błędnie w handlu nazywane falownikami. Falownik zasilany jest tylko z obwodu prądu stałego.

przemienniki częstotliwości zasilane 1-fazowo (230 V) z wyjściem 3-fazowym (?3 x 230 V) ? umożliwiają pracę silników indukcyjnych trójfazowych (zwykle do 3 kW) ze znamionowymi parametrami, tam gdzie nie ma zasilania trójfazowego (wymagają jednak zmiany układu połączeń z typowej dla silników małej mocy ?gwiazdy? na ?trójkąt?).
przemienniki częstotliwości zasilane 3-fazowo z wyjściem 3-fazowym (3 x 400 V)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Falownik#Charakterystyka


Elektryka pod czujnym okiem

Budowanie domu czy jakiegokolwiek budynku wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Jeżeli więc to my sami odpowiadamy za to, by elektronika danego miejsca działała bez zarzut to wiedzmy, że oszczędzania na falownikach czy soft startach jest głupotą najwyższej rangi. Nie pozwólmy sobie na to! Bezpieczeństwo jest wartością bardzo ważną, a nawet najważniejsza w budownictwie. Myślenie, że poprzez oszczędzanie coś zyskamy jest absurdalne, błędne tak po prostu. Musimy czym prędzej się z nim rozstać i w zamian tego zacząć praktykować zdrowy pragmatyzm, którego chyba nikt w ciągu swojego życia nie musiał żałować. Zdrowy rozsądek ani nie boli, ani nie szkodzi.



© 2019 http://inkubator.katowice.pl/