Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie?

przed dopuszczeniem bloku do użytku, a innym razem w ramach podjętych działań mających służyć sprzedaży nowych mieszkań i określeniu ich wartości, co ma pomóc w obciążeniu lokatorów kosztami ich naprawy, jeżeli doprowadzą do jakic

Ile tak naprawdę warte jest mieszkanie? wycena nieruchomości gorlice

Wycena mieszkań w ramach kontroli

W wielu blokach przed wprowadzeniem się lokatorów przeprowadzana jest wycena mieszkań. Czasami jest ona przeprowadzana w ramach kontroli przed dopuszczeniem bloku do użytku, a innym razem w ramach podjętych działań mających służyć sprzedaży nowych mieszkań i określeniu ich wartości, co ma pomóc w obciążeniu lokatorów kosztami ich naprawy, jeżeli doprowadzą do jakichś zniszczeń. Taka wycena mieszkań pozwoli również na otrzymanie odszkodowania o dobrze dobranej wysokości, jeżeli dojdzie w nich do jakichś awarii, za które odpowiedzialny jest wykonawca budynku lub powstały one z przyczyn niezależnych. Dlatego warto zlecić samodzielną wycenę swojego nowego mieszkania, jeżeli właściciel bloku nie zdecydował się na przeprowadzenie takiej wyceny.


Wycena mieszkań przed wyburzeniem budynku

Zdarza się, że nowy właściciel bloku zleca przeprowadzenie wyceny mieszkań, które się w nim znajdują. Chciałby on, bowiem wiedzieć, jaką wartość posiadają mieszkania znajdujące się pod jego opieką, a na tej podstawie określić, jak dużo mógłby zarobić na ich sprzedaży. Taka wycena przeprowadzana jest również w przypadku starych mieszkań w bloku, który przeznaczony jest do wyburzenia. Na tej podstawie można ustalić, czy nie udałoby się jeszcze takich mieszkań wyremontować i przeznaczyć na mieszkania socjalne. Przekształcanie takich mieszkań na mieszkania socjalne jest bardzo modną i mądrą praktyką, ale pod warunkiem, że nie są one za bardzo zniszczone do powtórnego zamieszkania. W takim przypadku rzeczoznawca nakaże ich obowiązkowe wyburzenie.


Zarządca nieruchomości

Zarządca nieruchomościami ? osoba fizyczna posiadająca licencję zarządcy nieruchomości nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami1, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami na własny rachunek i ryzyko. Praca zarządcy polega na analizie, monitorowaniu czynników od których jest uzależnione prowadzenie racjonalnej gospodarki nieruchomością i podejmowaniu stosownych decyzji mających wpływ na bieżące a także przyszłe planowanie jak najbardziej efektywnego wykorzystania będącej w gestii zarządcy nieruchomości. Wiedza, profesjonalne przygotowanie, nabyta praktyka zarządcy daje gwarancję osiągnięcia spodziewanego zysku z danej nieruchomości z pożytkiem dla całej społeczności mieszkającej w zarządzanym przez niego budynku (według UGN Art. 184 p.2).

Po wejściu w 2013 r. tzw. "ustawy deregulacyjnej" wykonywanie zarządzania nieruchomościami nie wymaga już licencji, a jedynie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej2 (poza oczywiście kwestiami związanymi z rejestracją działalności gospodarczej, zależnymi od jej formy). Z uwagi na wprowadzoną tzw. "ustawę deregulacyjną" została powołana 07.04.2014 r. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami www.kign.pl , która jest największą ogólnopolską organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorców związanych z zarządzaniem nieruchomościami i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, w tym ich związki oraz inne organizacje i jednostki organizacyjne o statusie przedsiębiorcy. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami wydaje branżowe licencje zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Izba prowadzi również Centralny Rejestr Zarządców Nieruchomości oraz Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami www.kign.pl Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami prowadzi również ogólnopolski Rejestr Zarządców Sądowych (Przymusowych).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dca_nieruchomo%C5%9Bci



© 2019 http://inkubator.katowice.pl/