Geodezyjne opowieści. Krótko o pracy w geodezji

albork. Dzisiaj o geodetach i budownictwie.Pomoc geodety przy utrzymaniu dróg w dobrym stanieDrogowcy należą do służb porządkowych, które czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miast. Posiadają oni uprawnienia do wykonywania różn

Geodezyjne opowieści. Krótko o pracy w geodezji W geodezji mają sporo pracy, dlatego, że są potrzebni wszędzie tam, gdzie coś się buduje. Ich rola w tym wszystkim\temacie jest dość istotna, z tego powodu należy znaleźć profesjonalistów: . Dzisiaj o geodetach i budownictwie.

Pomoc geodety przy utrzymaniu dróg w dobrym stanie

Drogowcy należą do służb porządkowych, które czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miast. Posiadają oni uprawnienia do wykonywania różnych prac związanych z modernizacją dróg publicznych oraz ich remontowania i usuwania szkód powstałych na przykład wskutek przejścia silnych nawałnic.

Mogą oni również wycinać te drzewa, które rosną przy drogach, jeżeli w czasie kontroli okaże się, że mogą one zagrażać bezpieczeństwu kierowców lub rozrosły się do takiego stopnia, że ich kontrolowanie stało się już niemożliwe. W przeprowadzaniu tych wszystkich prac drogowcom pomagają geodeci, którzy dokonują odpowiednich pomiarów i potrafią określić, czy nowo wybudowana droga będzie spełniała wszystkie normy bezpieczeństwa.


Geodezja i budownictwo- dobrana para

Geodezja i budownictwo to zawody idące mocno w parze, ponieważ jedno bez drugiego nie bardzo może istnieć. Bez geodetów, budowlańcy nie mogliby ukończyć budowy i nadać budynkowi adresu itd. Geodeci z kolei bez budowlańców nie mieliby czego sprawdzać i mierzyć.

Rola geodety w tym wszystkim zaczyna się razem z budową, geodeta musi przyjść na plac budowy i wymierzyć działki przylegające, wytyczyć linie budynku i nanieść wszystko na mapki, zgodnie z planem budynku. Po zakończonej budowie sprawdza się czy wymiarowość i położenie budynku się zgadzają, a w razie czego wnosi się poprawki.


Mierniczy i geodeta. To nie to samo

Polska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa). Niby oba zawody zajmują się praktycznie tym samym, jednak na inną skalę,a wykonywanie ich wymaga różnej wiedzy i umiejętności.

Geodezja wyższa zajmuje się większymi przestrzeniami niż niższa, a ponadto uwzględnia kulistość kuli Ziemskiej, natomiast niższa nie uwzględnia takich zmiennych. Mierniczy natomiast zajmuje tym co najbardziej kojarzy nam się z geodezją, a powinno z mierzeniem.



© 2019 http://inkubator.katowice.pl/