Dlaczego seniorzy są uprzedzeni do domu starców?
W wielu przypadkach zadbanie o starszego członka rodziny we własnym zakresie jest niemożliwe. Zależy to od bardzo wielu względów takich, jak między innymi różnego rodzaju choroby. W takiej sytuacji bardzo korzystne okazuje się zwykle zatrudnienie pielęgniarki, która pomaga starszej osobie w codziennych czynnościach i sprawuje konieczną opiekę.
Czasem jednak to nie wystarcza i wtedy wiele osób decyduje się na umieszczenie osoby starszej w specjalnym zakładzie dla seniorów. Dotyczy to zwykle osób obłożnie chorych lub ludzi, których potomkowie nie chcą utrzymywać z nimi relacji. Niewątpliwie spora część seniorów jest negatywnie nastawiona do pobytu w takim miejscu i dlatego też jest to jednak o wiele rzadziej spotykane niż zatrudnienie opiekunki.
O starości w medycznym znaczeniu
Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia.
W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne, ulegają atrofii. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70-90 lat, rekordziści dożywają 120 lat, przy czym statystycznie dłużej żyją kobiety. W Stanach Zjednoczonych w ciągu XX wieku przeciętna długość życia wydłużyła się z niecałych 50 lat do ok. 75 lat u mężczyzn, a ok. 80 lat u kobiet2.
Dożywanie sędziwego wieku wiąże się ze znacznym rozwojem medycyny. Jednakże wydłużanie życia u ludzi prowadzi do pojawiania się w strukturze społeczeństwa znacznego odsetka osób nie będących samodzielnymi, ze względu na np. zaburzenia układu nerwowego związane z chorobą Alzheimera, której objawami są m.in. zaburzenia pamięci, zachowania i osobowości.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość
Kim jest pielęgniarka? Wikipedia odpowiada
Pielęgniarka (w odniesieniu do mężczyzn stosuje się formę pielęgniarz) ? samodzielny, medyczny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem (m.in. pielęgnacja pacjenta, podawanie leków, wykonywanie zastrzyków, wlewów dożylnych), asystuje lekarzowi w czasie zabiegów, operacji, wykonuje samodzielne działania w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji medycznej, a także wykonuje zlecenia lekarskie. W przypadku, gdy pielęgniarka uzna zlecenie za błędne zobowiązana jest odmówić jego wykonania. Zajmuje się także szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgniarka